Kapak1

     KARAKTERLER

     MARVEL serisi karakterleri olsa da her biri eski İskandinav, Cermen, Yunan ve Türk efsanelerinden alınmış, birkaçı da Amerikan çizgi romanlarından katılmıştır. Yüzden fazla karakter vardır ama en önemlileri şunlardır:

ODİN (Anthony Hopkins)

     Dokuz diyarın babası, efendisi, yüce kralıdır. Bazıları onu Tanrı gibi görse de bir ölümlüdür ve pek göstermese de beş bin yaşına yakın ömür yaşamıştır. Yaşlandığından değil ama özel güçleri olduğundan elindeki büyülü âsâyı hiç bırakmaz.

FRİGGA (Rene Russo)

     Odin’in karısıdır, o da bir Tanrıça olarak bilinir. Hiç göstermese de onun da binlerce yaşında olduğu bellidir. Büyücülük ve birçok özel güçleri vardır. Çocuklarının sayısı ve isimleri tam olarak bilinmiyor.

THOR (Chris Hemsworth)

     Odin ve Frigga’nın oğludur. Sarışın, uzun boylu, geniş omuzlu, dar kalçalı, üçgen vücutlu, yakışıklı olduğu kadar biraz küstah biridir. Kendi özel güçleri yanında elindeki tekiç (Mjollnir) de ayrı bir güç kaynağıdır. Babası o tekici çok özel bir yerde ve özel şekilde yaptırdığı için tekici yerden kaldırmaya ve kullanmaya Thor’un dışında kimsenin gücü yetmez.

MJOLLNİR (Büyülü Tekiç-Kendisi)

     Karakterli olduğundan tanıtımda Mjollnir’e de yer verdim. Mjollnir çok akıllı ve çok güçlü bir tekiçtir. Efendisine içten bağlı, saygılı, dostunu ve düşmanını iyi bilen, vurdu mu yıldırımlar yağdırıp şimşekler çaktıran, hatta zamanı bile durduran bir tekiçtir. Thor’un eline odaklanmıştır ve nerede olursa olsun uçarak eline yapışır. Çok ağırdır ve tek hükmedemeyeceği Odin’dir.

HEİMDALL (İdris Elba)

     Sifrost (Gökkuşağı) Köprüsü’nün koruyucusu, yüce bilge, özel güçleri olan ve dövüşte büyük bir ustadır. İskandinav kültüründeki tek zenci olmasının nedeni Amerikan dizilerine mutlaka bir zenci karakter yerleştirilmesi zorunluluğudur. Bunu kendisi de bildiğinden kimseye güvenmez, sadece Odin’e hizmet eder. Sifrost ise Odin’in en büyük eseridir, bütün diyarlara açılan efsanevi ve sihirli bir köprüdür.

LEYDİ SİF (Jaimie Alexander)

     Yine bir İskandinav efsanevi kahramanı ve bir Tanrıça’dır. Güzelliği yanında zekâsı, özellikle kılıç-kalkanda dövüş ustalığı ve büyülü çok özel güçleri olduğu bilinir. Asgard’ın en iyi kadın dövüşçüsüdür.

JANE FOSTER (Natalie Portman)

     Thor’un Dünya’ya geldiğinde tanışarak âşık olduğu güzel bir bilim insanıdır. Ama Odin ve Frigga’ya gelin olmak öyle kolay olmayacaktır.

DARCY LEWIS (Kat Dennings)

     Thor’un sevgilisi Jane Foster’in stajyeridir. Oldukça silik bir karakter sergilese de Kat Dennings’i “2 BROKE GIRLS” dizisinde çok beğenmiştim.

     LOKİ (Tom Hiddlestone) tamamen karaktersiz olduğundan yer verilmemiştir. Yine de kısaca açıklayalım: Loki bazen şakacı, bazen kurnaz, bazen de kin ve nefret doludur. Dakikası dakikasına uymaz. Çok büyük yanlışlar yapsa da yine en büyük felâketlerden kahramanları kurtaran odur. Kılık değiştirmede ve entrika çevirmede üstüne yoktur. Aşırı soğuğa son derece dayanıklıdır. Kardeşi olarak bildiği Thor’u sürekli kıskansa da birçok defa onu ölümlerden kurtarmıştır.

DOKUZ DİYAR

     İskandinav mitolojisinde Dokuz Diyar vardır. Bu dokuz diyar YGGDRASIL AĞACI olarak temsil edilir. Bunlar:

1- Odin’in hükmettiği Tanrılar diyarı Ásgard,

2- İnsanların diyarı Midgard (Dünya),

3- Vanirlerin diyarı Vanaheim,

4- Devlerin diyarı Jotunheim,

5- Buz diyarı Niflheim,

6- Ateş diyarı Muspelheim,

7- Elflerin diyarı Alfheim,

8- Cücelerin diyarı Nidavellir,

9- Ölülerin diyarı Helheim.

     ÖNEMLİ NOT: Marvel filmleri ve dizileri hakkında SPOİLER İÇERMEZ. Karakterler ve mekânlar aynı olsa da bu kitaptaki olayların hiçbir dizi ve filmle benzerliği yoktur, tamamen hayal ürünü ve Fantastik/Hayran kurgudur.

     …

     (Devam edecek)

Tags:

Paylaş
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

© 2023 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account