B8D72219-DF9E-414E-8B82-2CB98509F805

Hafiften kalbiniz çarpar ve bu atişlar gittikçe kuvvetlenir,avuclariniz terler ,göz bebekleriniz buyur ve vücut kimyaniz değişir. İste bu o ve benim olmali mi diyorsunuz.? Kutlarim asik oluyorsunuz ki eger bu ilk defa basiniza geliyorsa muhtemeldirki hayatiniz boyunca unutmayacaginiz bir deneyimi yasiyorsunuz. Kişi onemini yitirsede olgu sizde bakidir. Tadini cikarin. Evet bunun adi ILK ASK!

Peki ya ilk adim ! hatirlayaniniz yoktur sanirim, hep ilklerden oluşan bir liste yapin kendinize.eğlenceli olur.

Peki hic dusundunuzmu Ilk Insan nasil yasadi bu ilkleri?

Annesi babasi olmayan etrafında insan hallerini ilişkilerini deneyimleyeceği hic bir ornegin bulunmadigi bebek bile olamayan ilk insan? Sizcede ilginç degilmi?

Hadi hep birlikte ilk insanin yaradilisina gidelim hep beraber.Kendimizden birseyler katmadan ama daha masal vari bir anlatimla.Birazda bilimkurgu katalim diyeceğim ama o zamanlar ve sartlar bilimkurguya hacet bırakmayacak ilgiclikte degilmidir zaten.

Ilk olmak tek olmak,yalnizlik getirmezmi? Evet basliyoruz.

Asirlar asirlar ve asirlar once vaktini bilmediğimiz bir zaman da Yuce Yaraticimiz Tum evreni yaratti ve bu evren içinde Dunya adini verdiğimiz bir gezegen vardi,Bu güzel gorunumlu kucuk mavi gezegen cok ozel ve değerliydi cunku içinde diğer gezegenlerde pek olmayan bir hazine barindiriyordu.Hayati. ilk baslarda yapi formu biraz farkliydi tabi  sakinleride oyle. Dunya o zamanlar bu canlilarin yasamasina uygun bir sekilde yani simdikinden oldukça sicak ve daha az yerçekimine sahipti. Dumansiz ateşten olan bu yaratiklar o zamanki dünya sakinleri, asirlarca dünya üzerinde yasamis cogalmis ve gelişmişlerdi.Kendi medeniyetlerini kurmus kabilelesmis karsilikli savasmis ve gittikçe dunyayi yaşanmaz bir hale getirmişlerdi. Dunyayi o hale getirmislerdiki Yuce Yaraticimizin Ofkesine maruz kaldılar ve iki buyuk ateş topu ile yok edildiler.iclerinden cok azi yasayabildi. Bu cezalandirma vasifeside bu dunyalilarin irkindan olan,cennette yasayan ve Meleklerin hocaligini yapan cennet bekçilerinden, dünya isleriylede görevli olan Azazil e verildi.

Yaraticinin emrini yerine getiren Azazil simdiki Sibirya ve Amerika kitalarina iki buyuk ateş topu yani goktasi atarak pekcok hayvan nesli ile dünyada isyan cikaran nesli yani cinleri yok etti.Bu hayvan nesillerinden en cok bilineni ise dinazorlardir.Pek cok farkli iri cüsseli hayvan turuyle birlikte dinazorlarda yok oldu.Azazil emri yerine getirmenin verdiği guc ve tatmin  duygusuyla cennete geri dondu.

Yuce Yaraticimiz Bir zaman sonra dunyayi yeni yaratacagi nesil için hazir hale getirdi ve meleklerine yeni bir irk yaratacagini duyurdu.

Bu irki dunyanin elementleri ve kendi ruhundan bir parça ile yaratacakti. Dunyadan getirilmesi gereken elementler için Azrail isimli melek görevlendirildi.Azrail dünyaya giderek yeryüzünden cesitli toprak parcalari alarak cennete dondu. Bu alinan elementler toprak hava su ve ateşti. Bunlar karistirilarak bir çamur elde edildi ve melekler Yuce Yaraticinin emri ile ilk insanin çamurdan siluetini yaptilar ve kurumaya biraktilar.Azazil olanlari uzaktan takip ediyor ve dusunuyordu

-bunlarda bir sure sonra ayni sekilde isyana başlayacaklar ve ben yine onlari yok etmek için görevlendirileceğim.

Bu sekilde düşünen Azazil birgun kurumakta olan çamur yapinin yanina gitti ve ayagi ile dokundu ici bos kurumuş çamur olan beden bos bir ses cikardi.Bu azazili guldurdu ve çamurun üzerine tükürerek gitti. Bunu gören buyuk meleklerden Olan Cebrail hemen gelerek kanadi ile o tukuruk parcasini kuru çamur bedenin üzerinden kaldirdi,ve böylece göbek deliğimiz olmuşmuş oldu. Arta kalan çamur parçasından da kopek nesli yaratildi. Kopek İnsan hamurundan,seytan tukurugunden ve melek dokunuşundan oluşur. Daha sonra Dunyadaki ilk karsilasmayi anlatacagim.

Topraktan yapilan bedenin kurumasından sonra Yuce Yaratici kendi ruhundan üfleyerek ilk insani yaratti,ayaktan başlayarak tüm vücuda sirayet eden ruh bedenle buluştu. Yoktan varedilen bu canliya ADEM adi verildi. Adem Ruh ile birlesen bedenini yavaşça ayağa kaldirmaya calisti ve yaptigi ilk eylem hapsirmak oldu ve algiladigi ilk ses buyuk melek Cebrailin

=Yaraticiya sukranda bulunmalisin Ey Adem !sesi oldu ve denileni yapti.Boylece insan oğlunun atasi Adem cennette dünyadan getirilmiş elementler ve yüce yaraticinin kendinden bahsettigi ruh ile hayatina basladi. Yuce yaraticinin seni en güzel sekilde yarattim dediği Adem Nasildi acaba?kac yasindaydi boyu rengi neydi hangi dili konuşuyordu? Ilk ve tek olmak nasil bir duyguydu? Cennetteydi ama dünya için yaratilmis bir halifeydi. Görevleri neydi? Tum bunlari biz dusune duralim Adem in cennet hayati baslamis oldu. Cennet sonsuz yasam ,huznun ve kederin olmadigi mekan.

Dini literatürde anlatım şu şekildedir;

“Hz. Adem , yeryüzünde ilk insan ve ilk peygamber, bütün insanların babası’dır. Çeşitli memleketlerden getirilen toprakları melekler su ile çamur yapıp, insan sekline koydular. Mekke ile Taif arasında 40 yıl yatıp salsal oldu. Yani pismiş gibi kurudu.

Önce Muhammed aleyhisselamın nuru alnına kondu. Sonra Muharrem’in onuncu Cuma günü ruh verildi. Her seyin ismi ve faydası kendisine bildirildi. Boyu ve yaşı kesin olarak bildirilmedi. Allahü tealanın emri ile bütün melekler, Adem’e secde etti, ama Iblis (seytan) kibirlenip, bu emre karsi geldi ve secde etmedi: “Hani biz meleklere (ve cinlere): Adem’e secde edin, demiştik. İblis hariç hepsi secde ettiler. O yüz cevirdi ve büyüklük taşladı, böylece kafirlerden oldu.” (Bakara, 34)

Hz. Adem 40 yaşında Firdevs adındaki Cennet’e götürüldü. Cennet’te yahut daha önce Mekke dışında uyurken, sol kaburga kemiğinden Hz. Havva yaratıldı. Allahü teala onları birbirine nikah etti. Yasak edilen ağaçtan unutarak ve İblis’in oyununa gelerek önce Havva, sonra Adem aleyhisselam yedikleri için Cennetten çıkarıldılar. Adem aleyhisselam Hindistan’da Seylan (Ceylon) adasına, Havva ise Cidde’ye indirildi. 200 sene ağlayıp yalvardıktan sonra , tövbe ve duaları kabul olup, hacca gitmesi emr olundu: “Sonra Rabbi onu seçkin kıldı; tövbesini kabul etti ve doğru yola yöneltti.” (Ta’ha, 122)

Arafat ovasında Havva ile buluştu. Kabe’yi inşa etti. Hz. Adem her sene hac yapardı. Arafat meydanında veya başka meydanda, kıyamete kadar gelecek çocukları belinden zerreler halinde çıkarıldı. “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” diye soruldu. Hepsi “Evet” dedi. Sonra hepsi zerreler haline gelip, beline girdiler. Yahut belinden yalnız kendi çocukları çıktı. Sonra Sam’a geldiler. Burada çocukları oldu. Neslinden 40.000 kişiyi gördü. 1500 yaşında iken çocuklarına peygamber oldu.

Çocukları çeşitli dillerde konuştu. Cebrail aleyhisselam 12 kere geldi. Oruç, her gün bir vakit namaz ve gusül abdesti emredildi. Kendisine kitap verilip, fizik, kimya, tıp, eczacılık, matematik bilgileri öğretildi. Süryani, Ibrani ve Arabi diller ile kerpiç üstüne çok kitap yazıldı. Bir rivayete göre 2000 yaşında iken Cuma günü vefat etti. Hz. Havva 40 sene sonra vefat etti. Kabirlerinin Kudüs’de veya Mina’da Mescid-i Hif’de veya Arafat’ta olduğu rivayetleri vardır.”

gizlisaklı

Tags:
Paylaş
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

© 2023 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account