1618517619767

Güzel bir eylül güneşi doğuyordu. Tripoliçenin yaylaları,dağları birer altınmışcasına parlıyordu. Tripoliçe kalesinin üzerinde al bayrak nazlı nazlı dalganıyordu. Ahali tamamen uyanmamıştı. Vali Şevket Bey dışında. Tripoliçedeki evlerle aynıydı onun evi. Çok sevdiği eşi Fadime ve hepsi küçük 4 çocuğuyla yaşıyordu. 2 erkek 2 kızlardı. Bir taneside bebekti. Kızlarının biri esmer,diğeri ise sarışındı. Bebesinin saçı ise ablası gibi esmerdi. Kendisine çekmişti. Oğlan ise sarı saçlı. Ablasıyla beraber annelerine çekmişler. Bugünler bir yandanda kaygı doluydu içi. Bir kaç gündür çok yoğundu. Rumlar yılarca ekmeğinı yediği suyunu içtiği Osmanlıya ihanet etmişti. Rumların eline geçen şehirlerden kan donduran haberler geliyor. Hergün İstanbul’a sayısız telgraf çekiyordu. İstanbul’daki hükümet, isyanın bastırılması üzere olduğunu söyledi. 2 hafta önce zaten on bin askeri Tripoliçeye atamıştı. Fakat halk ve basın arasında Rumların çok ama sayılamayacak kadar ihanetkarı varmış. Halkdan artık göç edelim sesleri yükselemeye başlamıştı. İstanbul ne kadar Rumlar uzakta desende Batıdan denizinde yqrdïmylq beraber Navarinin çığlıkları feryatları geliyordu. Rum isyancılar” En güzel Türk ölü Türk”diye bağırıyordu. Navarinde olanları kısaca anlatmak gerekirse:

“Mermiler ve kılıçlarla yaralanmış kadınlar kaçmak umuduyla denize koştu, bu sırada kasten vuruldular. Kollarında bebekleri olan annelerin kıyafetleri çalındı ve tek gizlenme yeri olan denize koştular, suda çömelirken insan olmayan tüfekli askerler tarafından vuruldular. Yunanlar bebekleri annelerinin kollarından aldı ve kayalara vurdu. Üç ve dört yaşlarındaki çocuklar denize atılarak boğuldu. Katliam bittiğinde cesetler ya denize atıldı ya da sahile yığıldı ve bir salgın hastalık tehdidiyle karşı karşıya kalındı.”

George Finlay
Savaş gözlemcisi

O sırada bir ses duyuldu.” Rumlar geliyor!”

Ve kısa bir sessizlik.

Çağan Yıldız


 

Tags:
Paylaş
2 Yorum
  1. Yazar
    Ç.Yıldız 1 sene önce

    Teşekkür ederim. Hatalarımı düzeltmeye çalışacağım.

  2. ZahiriTeheyyüç 1 sene önce

    Araştırılmış, emek verilmiş bir yazı. Küçük iki sıkıntıdan bahsetmek isterim: ilki yazım yanlışları ikinci ise cümle içerisinde geçmiş zamandan şimdiki zamana geçişiniz.

Bir Cevap Bırakın

© 2022 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account