20210916_222705

Yeni bir güne Kara Gazneli malikanesinde gözlerini açıyor . İnsanlar gürültü tabak sesleri onu uyandıran şeyler değildi, onu uyandıran yarın Üniversitede ilk günü olmasıda değildi , O bu gün yardım ulaştırmak için erken kalkmıştı. Giyindi kahvaltı yaptı ve arabaya bindi yardım ulaştıracağı mahallenin yakınlığındakı dükkanda durdu . Tam kapıdan içeri girerken bir kız cüzdanını alıp kaçtı , Kara peşinden koşup onu yakaladı ve dükkanın yanına geri getirdi:

-Neden hırsızlık yaptın ? İsteseydin yine verirdim Helal yol dururken neden haramı seçtin?

Kız:

-Babaannem hasta ona ilaç kardeşlerimede erzak lazımdı o yüzden yaptım. İstemeye cesaret edemedim üzgünüm lütfen beni polise vermeyin.

-Peki ismin ne? Nerde oturuyorsun babaannene ilaç alıp götürelim . Kötü hiç bir şey düşünme sadece bi yardım gibj düşün .

-Şurda aşağı mahallede oturuyoruz biz, Annem ve babam bir kazada vefat etdi. Neden yardım etmek istiyorsunuz ki , beni polise vermek dururken?

  Kara kızın son dediklerini duymuyordu çünkü ona denilen yardıma muhtaç evi tarif etmişdi kız. Bir az düşündükden sonra kıza dedi :

-Son soru, soy ismin ne senin?

-Yılmaz , Asiye Yılmaz.

 Kara şaşkın halde önce kıza sonra cebindeki kağıda baktı . Kendine geldiğinde kız çoktan gitmişdi. Kara dükkana girdi , yardım için gerekli tüm erzak ihtiyaçlarını alıp dükkandan çıktı sonra eczaneden ilaç alıp kızın dediği evin önünde durdu.

 Kapıyı çaldı , kapı açıldı içerden Asiyenin yüzü göründü :

-Neden geldiniz? Beni babaanneme şikayet etmeyemi?

 Kara hiç bir şey söylemeden cebindeki kağıdı Asiyeye uzatdı ve arabadan erzakları indirmeye başladı. Asiye kağıdı okudu kağıtda şöyle yazıyordu:

” Sayın, Kara Gazneli 

Ben ****** mahallesinin muhtarı Kaya Başaran yapmış olduğunuz baş vuru üzerine yardıma muhtaç aileler tek-tek tespit edilmiştir. Bu ailelerden en az gelirlisi ise Yılmaz ailesidir , “Melike Yılmaz , Asiye Yılmaz , Doruk Yılmaz , Ferhat Yılmaz “. Size önerim ilk olarak bu aileye yardım etmeniz.

Saygılarla Muhtar , Kaya Başaran.”

Asiye şaşkın şaşkın Karaya bakıyordu , ilk kez onları önemseyen birini görmüş bir az evvelse onun cüzdanını çalmıştı. Bu sırada Kara erzağı arabadan indirip bitirdi .

-Babaannenizi göre bilirmiyim?

-Buyurun geçin içerde kendisi.

 Kara küçük çatısı damalayan eve giriyor , aceba Defne beni burda görürse ne derdi diye düşünüyordu. Melike Yılmaz yatak hastasıydı ona yaklaştı :

-Merhaba Nasılsınız? Melike hanım sizi iyi gördüm .

-Merhaba evladım , iyiyim çok şükür ilaçlarım bitmeseydi şu illetden canımı kurtarsaydım . Asiyem bana bakıyor , çalışmaya iş arıyor en çok o’na üzülüyorum bu yıl üniversiteyi kazandı ama gidemiyor. Ben bu haldeyken kardeşlerini bırakmak istemiyor kalbim sıkışıyor ölüyorum galiba evladım….

-Asiye çabuk ambulansı ara!

-Alo ***** mahallesine acil ambulans lütfen çabuk olun.

 Kara odada git gel yapıyor ambulans bir türlü gelmek bilmiyor Melike hanımın nabzı iyice düşüyor. Kara :

-Yapacak bir şey yokben götürücem babaanneniz, çabuk kapıyı aç.

 Asiye önce evin sonrada arabanın kapısını açıyor, küçük kardeşlerini komşusuna emanet edip arabaya biniyor . Kara hız yaparak bir şekilde hastaneye yetişiyor , Ama babaannenin durumu ciddileşmişti ameliyyatı için para gerekiyordu. Kara parayı yatırdı Melike Yılmaz ameliyyat olundu . Durumu iyiye doğru gidiyordu Melike Yılmazın , Karanın ailesi onun bu haraketlerine sinirlenmiş bir gecede 500 000i ne yaptığını sorguluyorlardı. Bunun üzerine sözlüsü Defnede eklnince olaylar Karanın başında patlıyordu. En sonunda Kara bir süreliğine arkadaşında kalacağını söyledi ve kapıyı çarpıp gitdi. Üniversitenin ilk günü derse gidememiş olması onu baya’ üzmüştü, diğer yandan Melike hanımın taburcu olması azda olsa onu mutlu etmişti. Kara artık mahalleyi ezbere bildiğinden Melike hanımı ziyarete geldi. Asiye gazetede iş ilanlarına bakıyordu kapı çalınca gazeteyi masada unutdu. Kara ilk girişinde gazetedeki ilanları gördü:

– Merhaba nasılsınız ? İş mi arıyordunuz ?

Asiye:

– Evet , size çok borçluyuz Kara bey ömrüm boyu çalışsam yinede ödeyemem borcunuzu. Siz bana babaannemi geri verdiniz.

– Ben kime iyilik yaptıysam karşılıksız yaptım, sizden hiç bir isteğim yok. Ve doktorun yazdığı ilaçları getirdim. Bir de Fero ve Doroya top getirdiiim. Alın bakalııım, beğendinizmi ? Hadi mahalleye top oynamaya.

– Ne diyorduk hediye alırken? Ferhat , Doruk?

-Teşekküyley Kara abiy.

 Karanın cevabını beklemeden dışarı koşuyorlar . Kara Melike hanımla konuşup çıkıyor. Çıkarken Asiyeye bir kart veriyor:

-Bu kartda ki, adrese git orda”Beni Kara bey gönderdi” dediğin anda seni işe alıcaklar . Sana bir dikiş makinası getdirdim , evde çalışıcaksın bir araba gelip kıyafetleri alıp gidicek.Bir şey daha var bu makinayı orda öğreticekler nasıl dikeceğinide göstericekler, hepsini iyi dinle. Hadi güle-güle. 

 Asiye sevinçli eve giriyor , Kara arabayla uzaklaşıyor.

(Devamı Yeni Bölümde)

 

Tags:
Paylaş
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

© 2023 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account