Yorgunum

Büyük bedellerin bozguna uğratamadığı küçük bedenler için…

Adım adım uzaklaşırken ruhumun en karanlık sokaklarından gökyüzünün yıldızlara veda etmeye hazırlandığını, aydınlanan günün ilk ışıklarıyla farkına vararak oturduğum pencere kenarından usulca doğruldum.

Ruhum bozguna uğratmıştı beni ya da belki de ruhum bile benden vazgeçmişti. Avaz avaz çığlıklar atmak isterken sadece susmak işte bu ruhumun bile benden vazgeçtiğinin apaçık beyanı değil midir?

Ruhum, bedenimin aldığı büyük hasarlara daha fazla dayanamamış. O da kendi benliğine sırt çevirmiş, küsmüştü.

Annemin sesiyle daldığım düşüncelerin derinliğinden uzaklaşıp usulca anneme döndüğümde bakışlarının esaret altında boğulacağımı hissettim.

İki nehri andıran gözlerindeki kızarıklık o nehirlerin hırçınlaşıp taştığını belli ederken nefesim kesilir gibi oldu. Bunların sebebi bendim. Bu da zaten yükleri altında ezilen omuzlarıma dahada ağır gelmişti.

O bunları hak etmiyordu.
Ben bunları hak etmiyordum.
Bu topraklarda yaşam süren hiçbir kadın bu acıyı haketmiyordu.
Bu küçük bedenler bu büyük bedeller altında ezilmeyi haketmiyordu.

‘Anne duysana sesimi avaz avaz bağırıyorum. Sessiz ağıtlarım bile ruhumda da yıkıcı sarsıntılar yaratıyorken sende herkes gibi çığlıklarımı duymuyorsun. Anne kızını çok yaraladılar. Küçük bedenime bu acılar ağır geliyor. Annecim susuyorum ama ne olursun sen duy sesimi.’ İçimden geçenlerin aksine ağzımdan sadece cılız bir yanıt çıktı.

“Efendim anne.” Geçikmiş cevabım karşısında irkilirken onunda benim gibi aklındaki düşüncelerle cebelleştiğini anladım. Bu tablo yüzümün acı bir gülümsemeye ev sahipliği yapmasına neden olmuştu.

“Kahvaltı yapalım yavrum işler çoktur anca yetişir.” Başımı ağır ağır salladığımda bir müddet yüzüme bakıp mutfağa gidince peşi sıra onu takip ettim.

Bedenimde büyük hasarlar vardı. Büyük yıkımlar ve enkazlar vardı. Ve ben nasıl o enkazın altında yaşam mücadelesi vereceğimi bilmiyordum.
Zaten o mücadeleyi verecek takatim bile yoktu.

Yorgundum ruhumun en derinlerin de saklanan küçük kız çocuğu kadar yorgundum.

Tags:

Paylaş
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

© 2021 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account