images

Büşra, Selen’i dinledikten sonra ayağa kalktı. Ağlamaklı bir şekilde Selen’e döndü ve ona:

‘Selen, neden yaptın bunu bana. Sen benim en yakın arkadaşım ve sırdaşımdın. Hem o olay olduğu zaman sen orada yoktun. Orada olmadığın halde oradaymış gibi nasıl tanıklık yaparsın. Hem Allah Teâlâ katında bunun çok büyük bir günah olduğunu bilmiyor musun?  Hem ayeti kerime de mealen, ‘Onlar o müminler ki, yalan yere şahitlik etmezler. Boş şeyler söz ve hareketler ile karşılaştıkları zaman yüz çevirerek, vakarla geçip giderler (Furkan, 72) buyurmaktadır. Hem Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Biz Resulüllah’ın (asm) yanındaydık, üç defa:
“Size en büyük günahları haber vereyim mi?” diyerek şunları sıraladı: 1.Allah’a ortak koşmak

  1. Ana babaya asi olmak

3.Yalancı şahitlik yapmak, Dikkat ediniz yalancı şahitlik ve yalan konuşmak birdir” dedi ve yaslandığı yerden doğrulup oturdu. Bunları tekrar tekrar söyledi. Nihayet biz -üzüntü ve acıdan dolayı- keşke sussa diye düşündük. (Buhari, Müslim, Tirmizi) dediğini duymadın mı?’ dedi bağıra bağıra. Ardından hem Selen’e hem de Selma Hanım’a ‘Mademki o olayı benim bilerek yaptığımı söylüyorsunuz. O zaman sizi her şeyi bilen ve işiten Rabbim’e havale ediyorum. O kimim haklı kimin haksız olduğunu en iyi bilendir. Umarım Allah Tela size öyle bir şey verir ki bu yaptıklarınıza pişman olursunuz, ama o zaman da iş işten çoktan geçmiş olur’ dedi ve yerine oturdu.

Onun bu sözleri başta Selen ve Selma Hanım, olmak üzere bütün salonun üzerinde bomba etkisi meydana getirmişti. Onun sözlerinden sonra hiç kimsenin gıkı bile çıkmıyor sadece Büşra’nı yüzüne bakıyorlardı.

Onun sözlerinden Hâkim bile etkilenmişti. Belli ki bu işin içinde bir iş vardı. Bu yüzden sağına ve sonla baktıktan sonra:

‘Gereği düşünüldü, sanık sandalyesinde oturan şüphelinin isnat edilen suçun tam belirgin olmadığı ve yeterli delil bulunmadığından dolayı duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesine sanığın kaçma ihtimali bulunmasından dolayı tutukluluk halinin devamına oy birliği ile karar verilmiştir’ dedi ve duruşma salonunu terk etti.

O çıktıktan sonra salonda iki taraf arasında arbede çıktı. Onları ancak polisler ayırabildi. Her iki tarafta ayrıldıktan sonra Büşra hapishaneye geri döndü.

Tags:
Paylaş
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

© 2023 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account