images

Çiğdem Hanım, Bünyamin Bey’le konuştuktan sonra Türkan’a dönerek:

‘Hayırsız, babanızın işleri başından aşkın olduğu için gelemiyor, ya siz. Siz niçin gelmiyorsunuz’ deyince Türkan, bir şey diyemedi. Zira o haklıydı.

Onlar aralarında konuşurken Salih’te onların aralarındaki konuşmanın biran evvel bitmesini bekliyordu. Çünkü onun beklediği başkaydı. O, Türkan’ın ağzından çıkacak sözü bekliyordu.

Bir müddet sonra aralarındaki konuşma bitti ve Bünyamin Bey kalkıp gitti. O gidince Çiğdem Hanım da hasret gidermeleri için Salih ile Türkan’ı baş başa bıraktı. Salih’in de zaten istediği buydu.

Çiğdem Hanım, oradan ayrılınca Salih, yalvarırcasına Türkan’a baktı. Türkan, onun yüzünden ne hissettiğini anlayınca ona:

‘Salih abi, merak etme onu savunacağım ve Allah Teâlâ’nın izniyle onu çıkaracağız’

Salih, duyduğu sözden dolayı öyle mutlu oldu ki Türkan’ın ayaklarına kapanıp ellerini öpmeye çalıştı.

Türkan, onun tutumu karşısında gülümsese de, onları bu şekilde gören yanlış anlayabilirlerdi. Bu yüzden ona:

‘Salih abi yapma, bizi böyle görürlerse yanlış anlarlar’ dedi.

Salih, yaptığı hareketin yanlış olduğunu fark edince geri çekildi ve yaptığı hareketten dolayı özür diledi.

***********

Aradan birkaç gün geçmişti. Türkan hazırlığını yapmış cezaevine gitmişti. Salih abisinin gönlündeki kişiyi göreceği için heyecanlıydı. Az sonra kapı açıldı ve beklediği kişi geldi. O şimdi karşısındaydı.

Türkan, karşısındaki kişiyi görünce şaşırıp kaldı. Çünkü o polislerin götürdüğü ve içinden kardeşi gibi sevdiği kişiydi.

Türkan, ona şaşkın bir şekilde bakarken Büşra’da ona şaşkın bakıyordu. Zira o da aynı hisleri hissetmişti.

Bir süre birbirlerine bakıştıktan sonra Türkan, ona ‘Benim adım Türkan, avukatım. Buraya seni savunmaya geldim’ dedi, niçin geldiğini anlatmak için.

Büşra, onun sözlerinden sonra ‘Benim adım da Büşra’ dedi ve başından geçen her şeyi anlattı. O anlattıkça açılıyor, açıldıkça içinde biriktirdiği sıkıntıları dışarı vuruyordu.

Büşra, başına gelenlerin hepsini anlattıktan sonra Türkan’a:

‘Türkan Hanım, umarım beni buradan kurtarırsınız. Çünkü benim hiçbir suçum yok. Tarık Bey, üzerime saldırınca kendimi korumak için öyle davrandım’ dedi suçsuz olduğunu kanıtlamak için.

Türkan, onu dinledikten sonra:

‘Merak etmeyin Büşra Hanım, Allah Teâlâ’nın izniyle seni bu durumdan kurtaracağım. Yalnız biraz sabretmen gerekecek’ dedi onu teselli etmek için.

‘Bu başıma gelen sıkıntılar, biliyorum ki Allah Teâlâ’dan geliyor. O yüzden ömrüm boyunca hep sabrettim ve bundan sonra da sabredeceğim. Biliyorum ki her aydınlığın sonunda karanlık olduğu gibi, her karanlığın sonunda da aydınlık var. O yüzden sabrediyorum ve yine biliyorum ki bu sabırlarımın sonunda büyük bir mükâfata kavuşacağım’ dedikten sonra hüzünlü bir şekilde boynunu büktü.

O boynunu bükünce Türkan’ın içi cız etti. Acaba neden öyle davranmıştı. Yoksa bir derdi varda onu söylemekten mi çekiniyordu.

Türkan, onun hüzünlü halinden o kadar etkilendi ki elinde olmadan gözünden yaş damladı. Gözündeki yaşı göstermemek için kafasını geriye çevirip gözyaşını sildi. Ardından geri dönüp ona:

‘Söyler misin, niçin öyle hüzünlendin?’ dedi ve eliyle kafasını kaldırdı.

Tags:
Paylaş
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

© 2023 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account