Al-khidr

Hızır İlyas günü:
Kehf suresi 65.ayette Hızır aleyhisselama bahşedilen gaybı bilme yeteneğinden bahsedilir. Bazı tefsirciler bu kişinin Hızır aleyhisselam olmadığını söyler.
Kehf suresi 61.ayette bahsedilen Süveyş kanalı ve Akabe körfezi civarında, Mayıs ayının ilk haftasında buluşan Hızır ilyas kardeşler,  rivayet odur ki Hatay Samandağı Hıdırbey köyü yolundaki çeşmeden su içip ölümsüzlüğü yakalamışlar halen daha hayatta olup, zaman zaman zor durumdaki kişilerin imdadına değişik suretlerle yetişmektedirler. Hızır yani Hıdr arapça yeşillik anlamına gelmektedir. Hızır aleyhisselamın geçtiği yollar bu sebeptendirki yemyeşil olurmuş.  Kardeşi ilyas ise bolluk bereket ile özdeşleşmiştir.
Türkiye ve Makedonya’nın ortak girişimleri sonucunda UNESCO’nun somut olmayan dünya mirası listesinde Hıdırellez’e de yer verilmiş, böylece batı dünyasında ‘Prophets Khidr-Elijah dag’ günü adında bilinir hale gelmiştir.
Tasavvufi mazmunlarda geniş yer tutan, Sümerlerin Gılgamış destanında bahsedilen, Evliya çelebinin bahsettiği, birçok mitolojik mahsullerde yer alan Hızır ilyas kült’ü, (Hıdırellez günü) kutlu olsun. Ölü balığın dirilmesi hadisesi, sonsuz yaşam verdiğine inanılan göl, Ăb-ı Hayat çeşmesi gibi yazınsal derlemelerin birçoğunun doğruluğu konusu islam da ayetle sabit olup bunun dışındaki dilek tutma, çaput bağlama gibi sonradan gelişen ritüeller batıl gelişmelerdir.
Sağlıcakla kalınız…
Melek Güleç 

Tags:
Paylaş
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

© 2023 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account