Lighthouse

okuldan çıkıp her eve gelişimde çanta mı  koltuğa atar sokaklarda dolaşır akşam olduğunda derslerimi yapardım.Kitap okumasını pek sevmezdim hiç ilgimi çekmezdi.Ödev olmasa açıp yüzüne dahi bakmazdım çünkü bana saçma geliyordu birileri zırvalıyor ve sen alıp onları okuyorsun üstüne birde para veriyorsun hani okuyana para verseler iki günde bir kitap bitiririm yani ama para verip kitap almak o kadar gereksiz bir şey benim için…

Ama geçen akşam bir şey oldu.Hava soğuktu üstümde ki monta ragmen ısınamıyordu m.Gelirken dikkati mi bir şey çekti.Benim yaşlarımda biri  bir insaat içinde ateş yakmış kitap okuyordu.Şaşırdım ben bu halimle soğuktan donarken nasılda hiç bir şey olmamış gibi rahat bir şekilde kitap okuyordu.Yanına gittiğimde neden burada kitap okuyorsun evin yok mu dediğimde evimdeyim gördüğün kitap benim evim yarım yada 1 saat kitap okusam bana yeterli dedi.bir kitap okumak için bu kadar eziyete çekmeye değer mi alt tarafı bir kitap dedim.

Sen hiç bir şeyin kıymetini bilmiyorsun bugün eğitim görmenin,kitap okumanın, değerini hiç anlamıyorsun dedi. değerliliği nedir? kitap okumak  eğitim almak çoğu kişi eğitim alıyor sonra evine dönüp sokaklarda dolanıyor akşam olunca ders çalışıyor sabah olunca okula gidiyor neresi değerli anlamadım dedim.

Sen hiç köyde yaşadın mı köy hayatı farklı bir yaşamdır.Okula giderken türlü türlü zorluklarla karşılaşırsın  bir saat yürürsün kar, kış ,çamur demeden bir şeyler öğrenmek uğruna, kitap bulmak ,kalem bulmak zor, hayat zor ,bir yıldır burada yaşıyorum okul evinize yakın ama okula gelmiyorsunuz önünüzde kitaplar dolu ama açıp bakmıyorsunuz bizim mumla aradıklarımızı sizler hiçbir cefa çekmeden elde ediyorsunuz ama değerini bilmiyorsunuz.

Adını sonradan  ahmet olduğunu öğrendiğim arkadaşın bu sözleri beni çok etkiledi.Nedenini bilmiyorum ama ben kitap okumayı sevmiyorum bir sayfa okusam sıkılıyorum isteksizlik var canım hiç okumak istemiyor ama sen ne buluyorsun kitapta dedim.

Kitap bir dünya bizde içinde yaşayan bir varlığınız okudukça dünyayı anlıyoruz yaşamı ,hayatı, kavgayı, askı, sevgiyi, her şeyi ama her şeyi hayatı, sorgulamamıza neden oluyor kelime haznenizi genişletiyor. Sana bir tavsiyem her gün bir kaç sayfa kitap oku zamanla daha çok vakit ayıracaksın ve daha çok kitap okuyacaksın.

Arkadaşın bu tavsiyesi kafamda takıldı o gün kendimi zorlasam da bir kaç sayfa zar zor okudum.Bir kaç gün sonra arkadasın dedikleri birer birer ortaya çıktı okudukça daha çok okuyor kitabı elimden bırakmak istemiyordum. o kadar güzel cümleler vardık i neden bende yazmayayım dedim.Annem Babam bu durumdan mutlu olmuşlardı ne oldu dedi sana hiç kitap okumaz iken bugün odan kitaplar ile dolu 

barıştım dedim kitaplarla onlarla dost, kardeş,arkadaş, oldum.

Tags:
Paylaş
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

© 2023 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account