1_JS183720482

1970 yılında Hong Kong’tan İrlanda’ya göç eden bir babanın kızı olan Hazel, 1980 Dublin doğumludur. 9 kişilik bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya gelmiş bu zeki kız İrlanda barosunda çalışan ilk Çin asıllı İrlanda vatandaşıdır, iş ve hayat arkadaşı, İrlanda asıllı politikacı Patrick Costello’dan Alex adında 2018 doğumlu bir kız çocuğu vardır.
Hazel’in hayatının göçmenlere ve biz yabancılara kattığı şudur ki, sonradan gittiğiniz ülkelerde dil problemini çözdükten sonra, bulunduğunuz ülkenin imkanlarına ulaşma dönemi başlamış demektir.
<span;>Birçok kez ırkçı saldırı ve taciz olaylarına maruz kalmış fakat yürüdüğü yoldan geri adım atmamıştır. 2021 yılı ocak ayında evinin önünde toplanan aşırı sağcı protestocu grup tarafından uğradığı bu son saldırı sonrasında basın açıklaması yapmış siyasi kariyerine devam edeceğini geri adım atmayacağını açıklamıştır.
Siyasete duyduğu ilgi üniversite yıllarında başlamış yeşiller partisinden (Green Party) milletvekili adayı olmuş ve Dublin belediye başkanlığına seçilmiştir.
Ona göre başarının sırrı kaybetmiş veya engellenmiş olsan dahi yeniden defalarca denemektir zira başkaca çare yoktur.
Yepyeni hayatlarda yeniden buluşana dek, Victor Hugo’nun “Les Travailleurs de la mer” isimli kitabında gurbetçiler için kurduğu şu açıklama ile sizlere veda ediyorum:
‘Yanardağlar taşlar ve ihtilaller insanları fırlatır. Aileler çok uzaklara gönderilir, kaderleri ülkelerinden ayrı düşer, topluluklar dağılır.  Bulutlardan düşüyor gibi olurlar, onlar Almanya’ya, bunlar irlanda’ya şunlar ingiltere Amerika ve Danimarka’ya…

Gittikleri ülkenin insanlarını 
şaşırtırlar. Bu yabancılar nereden geliyor böyle, onları püskürten, şurada tütmekte olan yanardağdır denilir. Bu atılmış ve kaybolmuş insanlara, bu talihin es geçtiklerine çeşitli adlar verilir, onlara göçmen, ilticacı, mülteci gurbetçi ve yabancılar denilir. Kalırlarsa sineye çekilir giderlerse sevinilir.
Bunlar kesinlikle zararsız yaratıklardır ne kin duyarlar ne de öfke, sadece  şaşkındırlar. Olabildiklerince kök salmaya çalışırlar. Kimseye zarar vermezler, başlarına gelenlerden de hiç bir şey anlamazlar.’

Sağlıcakla Kalınız…

Tags:
Paylaş
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

© 2023 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account