beraat

Diğergamlığın kucağında sızlanırken toprağın bağrından filizlenerek yeryüzünü terk etmek.

 Yolun sonu görünmezken, kana kana susamışken sarmalanmaya, benliği nisyan gölgesinden terk etmek

 Karanlık dehlizde bir ışık ararken, kalbi huzura terk etmek.

 Savaşın ortasında kalmışken, sancağı teslimiyete terk etmek.

 Günahın nedametinde boğulurken, gözyaşlarını secdeye terk etmek…

Terk etmek;  yüreğin, acıyı demleyen koylarından biri. Öyle bir dem ki kaliteli ise malzeme harmanlanan gönül, huzuru damarlarından toprağa ekecektir. Ve meyvesini er ya da geç tadacaktır insanoğlu.

Hazzın en güzelini yaşayabilmek için çırpındığımız bu dünya coğrafyasında neyi, nasıl terk edeceğimizi güzide kulları aracılığı ile bizlere sunan Rabbe sonsuz şükürler olsun.

 Güzide olabilmek için atmamız gereken adımları defaatle bize hatırlatan Rabbe hamdolsun.
Düştüğümüz zaman bile rahmet nazarlarını dünyadayken dahi tecelli eden Rabbe binlerce şükürler olsun…

Rutin hayatımızın iki önemli bayramından birisi yaklaşıyor dostlar. Ramazan, nefsin arınışına vesile olmalı. Arınanlara ne mutlu. Yüce Dost’un kelamının bu nadide ayda zuhur ettiğini özümsemeye çalışmalıyız. Yakamızı bırakmayan hataların çığlıkları arasından kurtulabilmek için sene de bir defa teslimiyeti, bedeni ile şahit kılmaya çalışan bizlerin makbul oruçları olur inşAllah. Levhi Mahfuzda.

Kadrin kıymetini bilenlerden eylesin Rabbim bizleri. Kadrini yalnızca Ramazan aylarında değil ansızın geliverecek ölüme hazır ve nazır her an’da soluyanlardan oluruz inşAllah . Ayakları sıratı müstakimden kaymasın şuuruyla canhıraş mücadele eden ,her haliyle bu mücadeleyi sürdüren mücahid ve mücahidelerden oluruz .

Hakiki yolda hakikatle ilerlemeye gayret ederken, bilerek ve bilmeyerek işlediklerimizden ötürü sığınırken Rabbimize bu mübarek günlerde bütünüyle günahı, günahları terk etmiş oluruz.

Yenilenmenin eşiğinde öylece kalakalmışken nedameti terk edip tövbe ile vuslata erelim. Arınanları seven Rabbimizin arındırdıklarından olalım inşAllah. Terki diyar etmek üzerken bizleri, dirilişimize vesile olan her eylem için şükür meclisinden bir an ayrılmayalım ki ruhumuz beraata ersin.

Topraktan yaratılan insanoğlunun çamurlaşmaya yüz tutmaması için su ölçüsüne dikkat etmesi gerekir. Çamur bataklığa dönüşürse kuruyamayacak sahibini de içine çekecektir. Ansızın döneceği toprağın sahibini yutmaması için doğru beslenme kaynaklarını kullanmalıyız. Vahyin ve Sahih sünnetin membaında akıl ederek özünü koruyanlardan oluruz inşAllah.

Doymak bilmeyen nefsin belki son şansı olan bu süreçte Rabbin selamete eriştirdiklerinden olanlara, olabilenlere selam olsun…

‘Kalpler yalnızca Allah’ı anmakla huzura erer’  (Rad 28)

Betül Güler

Tags:
Paylaş
2 Yorum
  1. Emine cagala12 2 sene önce

    Yüregıne saglik kardesım..

Bir Cevap Bırakın

© 2023 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account