images (1)

“Anneni, çok yakın bir akrabamıza emanet edecektik” dedi muhtar “Ama ilk önce o akrabamızla konuşmamış gerekiyordu. Bu niyetle akrabamıza telefon açıp annenin durumunu söyledik. O da anneni kadın sığınma evine teslim edebileceğini söyledi” “O öyle söyleyince kadın sığınma evinin daha mantıklı olduğuna karar verdik ve anneni oraya yerleştirdik”

 Ali, muhtarı dinledikçe renkten renge giriyor. Ağlamamak için kendini zor tutuyordu.

“Muhtar” dedi Ali, boğuk bir sesle “Annem, Kadın sığınma evini duyunca ne dedi?” diye sordu. Onun bu sözleri üzerine muhtar derin bir şekilde nefes alarak “Başta kabul etmek istemedi ama bundan başka çaresi de olmadığından kabul emek zorunda kaldı.”

Ali, muhtar ile konuşmasına devam ederken resmi elbiseli iki kişinin gelmesiyle konuşmalarına ara vermek zorunda kaldılar. Resmî elbiseli adamlar Ali’nin yanına geldikten sonra

“Ali Vuslat, kim?” diye sordular.

Bu soru üzerine Ali:

 “Ali Vuslat, benim” dedi, merak içerisinde adamlara bakarak. Ali’nin sözlerinden sonra onların içinden biri çantasının içinden bir takım evraklar çıkararak:

 “Ali Bey, biz babaannenin avukatlarıyız. Size, onun vasiyetini söylemekle mükellefiz” dediler. Ardından ona, köyde bulunan bütün arazilerin ona kaldığını ve çeşitli bankalar da yüklü bir miktar paranın kendisine kaldığını söylediler.

Avukatları dinleyen Ali, onlara:

‘Bütün mal varlığı bana kaldığına göre, onları istediğim gibi harcayabilir veyahut dağıtabilme yetkisine sahibim, öyle değil mi?’ diye soru sordu onlara:

Bu soru üzerine avukatlar, hep bir ağızdan ‘Evet’ dediler. Avukatların, evet demeleri Ali’nin gülümsemesine sebep olmuştu. Çünkü bu kadar mal varlığını yönetmesi mümkün değildi. Birde bunlar haksız yere kazanılmıştı. “Mademki istediğim gibi kullanabilirim” dedi Ali,

‘Bu köyde bulunan tüm arazileri köylülere bırakıyorum. Zaten, köydeki bu arazileri onlarındı ve zorla ellerinden alınmıştı. O yüzden onların olan arazileri yine onlara bırakıyorum’ dedi Ali, köylülere bakarak. Ardından muhtara dönerek “muhtarım, köylüleri bir araya toplayabilir misin, onlara diyeceğim var” dedi.

 Bu duruma muhtar da sevinmişti. Çünkü onun da alacağı vardı hem de yüklü bir miktarda. Ali’nin sözlerinden sonra avukatlardan biri çantasından bir takım evraklar çıkararak ona imzalattı. İmzalanan evrakları da köylülere dağıttı. Köylülere ait olan tarlaları dağıtıp tam köyden ayrılacaktı ki kendisine yumruk atan adam onu durdurdu. Durdurdu, ama bir şey diyemiyordu. Belli ki yaptığından dolayı pişmandı.    

Tags:
Paylaş
1 Yorum
  1. 0674 10 ay önce

    Bölümleri nasıl okuya bilirim görünmüyor

Bir Cevap Bırakın

© 2023 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account