IMG_1657740857775

-Neden Türkiye ? 

– Orayı seviyorum . 

-Tamam . Ama eğitimi daha iyi olan yerler var . Mesela Finlandiya ‘ya niye gitmek istemiyorsun ?  

Şimdi de annem başladı sorguya … 

– Anne ben Türkiye ‘yi seviyorum ve orada okumak istiyorum . Yaz tatillerinde gittiğimizde oradan ayrılmak istemezdim hatırlamıyor musun ? Ayrıca doğduktan sonra beş yıl orada kaldım. Lise de orada okumak istedim ama büyük bir sorumluluk gerektirdiği için vazgeçmek zorunda kaldım. Ama şimdi o büyük sorumlulukları yerine getirebilecek yaştayım kararıma saygı duymalısınız . 

Şimdi etraf sessizdi. Evdeki herkes susmuştu. Babam biraz düşündükten sonra ” Tamam haklısın . Kararına saygı duymalıyız ama sende bizi kendinden haberdar edeceksin ve eğer kötü  bir durum olursa bizi hemen arıyorsun anlaştık mı ? ” İşte anlayışlı babam konuştu . Annem de biraz düşündükten sonra gözlerimin içine baktıktan sonra babama döndü ve sonra tekrar bana  bakarak ” Babanı duydun . Anlaştık mı ? ” Dedi . Yüzümde 32 dişimi de gösterecek bir gülümseme oluştu . ” Anlaştık . ” Dedim . Ve kendime daha fazla dayanamadan ikisine de birden sarıldım . Türk filmlerinden kopmuş gibiydik şimdi . 

                             * * *

  Seul sokaklarında güneşli bir sabaha uyandım . Bugün günlerden cumartesi .Üniversite tercih sonuçları açıklandı. İstediğim okulu kazandım . Aslında puanım orayı kazanmam için baya yüksekti zaten.  İstanbul’a gidiyordum . Annem ve babamın buruk bir sevinçleri vardı . 

” Tebrik ederim kızım .” Dedi babam ve bana sıkıca sarıldı . Annemin gözleri doluydu . Hiçbir şey söyleyemedi sadece sarıldı . Okulda iki kişilik yurt odalarından birinde kalacağım.Oda arkadaşımı çok merak ediyorum . 

Buradaki arkadaşlarımla vedalaştım .

Aramızda küçük bir kutlama yaptık ve herkes evlerine dağıldı . Yarın Kore ‘den gidiyordum . Valizlerim çoktan hazırdı . Ama uyuyabilir miydim hiç sanmıyor- dum .Üstümü değiştirdim . Kendime aynada uzun uzun baktım . Zamanın ne kadar çabuk geçtiğini sorguladım . Yatağıma geçtim ve şaşırtıcı bir şekilde uyumam sadece saniyelerimi aldı .

                         * * * 

Güneşli bir sabaha uyandım tekrar . Üstüme rahat ve şık bir şeyler giydim . Odamdan çıktığımda kahvaltı çoktan hazırdı .Annem ve babam bana şimdiden özlem dolu gözlerle bakıyorlar . Onlara ne diyeceğimi bilmiyorum . Sessiz bir kahvaltı geçti . Bu onlarla yaptığım son kahvaltıydı. En azından şimdilik …

Bir an bunu düşünüp ben de duygulan- dım ama oldukça da heyecanlıydım yeni hayatıma . Sonunda evden çıktık . Havaalanına varmamız 2 saatimizi aldı . Uçuş saatine az kalmıştı . Bizden ise ses çıkmıyordu . Sonunda anons edildi . Annem ve babam benden ayrılmak istemiyor gibiydiler . Ama zaten yaz tatillerinde gelecekler diye kendimi avuttum . Babam ve anneme sıkıca sarıldım . ” Görüşürüz anne ve baba . ” Dedim . ” Görüşürüz kızım .” Dediler hep bir ağızdan . Sonra babam annemin beline kolunu attı ve gidişimi öyle izlediler . Annem arkamdan el sallıyor , babam ise gururlu gözlerle bana bakıyordu şimdi … 

                            * * * 

Uzun bir yolculuktan sonra Türkiye’deydim . Bir taksiye atladım . Üniversitenin yurduna geldim .

Şimdi ise eşyalarımı  yerleştiriyorum .

Heyecanlıyım .Oda arkadaşım hala gelmemiş . 

  Onu çok merak ediyorum . Burada yeni bir hayata başlıyorum . Kendi ayakları- mın üstünde durmak için elimden geleni yapacağım. Babam eğer bir sıkıntı olursa onları aramamı istedi . Ama onları arama seçeneğini en sona koymaya çalışacağım . Aa ne kadar da aptalım ! 

Onlara buraya vardığımı haber vermedim . Merak etmişlerdir şimdi . Telefonumu hemen elime alıp onları görüntülü bir şekilde aradım . 

İlk çalışta açıldı . Belli ki aramamı bekliyorlardı 

” Kayla , yurda vardın mı ? ” 

” Evet ,baba. ” Deyip kameranın yönünü değiştirerek odayı gösterdim . 

” Bakın . Burası kalacağım oda . ” 

Sesimden bile heyecanım belliydi . ” Oda arkadaşın ile tanıştın mı ? ” Dedi annem . 

” Hayır . Ama merakla bekliyorum . ” Derken kapı açıldı ve ilk önce valizler belirdi kapıda . “Sanırım geldi . Sizi sonra ararım anne baba. Görüşürüz.” Diyerek kapattım . 

  Baya bir valizle gelmişti . Sonra oda arkadaşım olduğunu düşündüğüm kişi içeri girdi. Kızıl saçları beline kadar uzanıyordu. Gözleri yeşil idi. Hafif balık etli bir vücuda sahipti . Ama pek göstermiyordu.Kısacası güzel bir kızdı .  

  Güler yüzüyle ” Selam ” dedi. Benim de yüzümde bir gülümseme belirdi .”Selam” dedim .

“Burada mı kalacaksın ? ” 

” Evet .” Dedim . ” İsmini öğrenebilir miyim? ” Dedi .” Ben Kayla Binna  . Sen ?” Dedim . “Abay. Tanıştığıma memnun oldum Kayla …”

” Binna . Korece de parlamak anlamına gelir . ” Dedim . ” Benim ismimin anlamı  beceri demek .Ayrıca Sen melez misin ?” Bunu sorarken pek şaşırmamıştı. 

” Evet . Annem Koreli , babam Türk .” dedim. “Aslında anlamam gerekirdi . Gözlerin korelilerin ki gibi çekik.Siyah  saçların ve beyaza kaçan buğday teninle güzel bir kızsın. ” Biraz utanmıştım . Ayrıca şaşırmıştım . Güzel miyim bilmem ama yeni tanıştığım birinden iltifat almak güzeldi.

“Teşekkürler Abay .Sen de çok güzelsin.” Başını sallayarak o da teşekkür etti. Sonra da ona bavulları için yardım ettim . Birlikte eşyalarımızı bizim için ayrılan dolaplara koyduk . Günün sonunda çok yorulduk ve bir o kadar da sohbet edip eğlendik . En sonunda ikimizde yataklarımıza geçtik . 

” İyi geceler Abay . “

” İyi geceler Kayla .” Dedi. Gözlerimi kapattım ve birkaç saniye içinde uyuya kaldım. 

                             * * * 

   Sabaha alarm ile başladım .Abay ‘ ı kontrol ettiğim de hala uyumaya devam ediyordu . Kızıl saçlarından birkaç tutam yüzüne gelmiş fakat beyaz tenini saklayamamıştı. 

“Abay uyan . “

Gözlerini elleriyle ovuşturdu. Sonra bana yeşil gözleriyle baktı.Bir an koyu kahve  gözlerimin onun yeşil gözleri karşısında ne kadar sıradan kaldığını düşündüm . 

“5 dakika daha. ” Diyerek geri yattı. Ona gülmeden edemedim . Sonra da banyoya gidip yüzümü yıkadım. Geri gelip üstüme kot bir pantolon ve yeşil bir tişört geçirdim . Çantamı hazırlamak için arkamı dönmüştüm ki şok oldum .      

Karşımda hazırlanmış  şekilde uykulu gözlerle somurtmuş bir Abay duruyordu . Nasıl bakıyorsam Abay kahkaha atmaya başladı . En sonunda nefes nefese kaldı. Ve sorması gereken soruyu sordu. 

“Ne oldu ? ”  

Ne diyeceğimi bilemedim . ” Ne kadar çabuk hazırlanmışsın . ” Abay saçlarını arkaya savurarak ” işim bu . ” Dedi. Birkaç saniyelik bakışlarımızdan sonra ikimiz de kahkahalara boğulmuştuk.

Abay ile yurttan çıkmış okula doğru yürüyorduk . Yaklaşık on beş dakika yürüdükten sonra okula vardık . geldik .iki kişilik sıralardan oluşan normal bir sınıftı. Geldiğimizde birçok öğrenci yerlerine yerleşmişti . Bizde birlikte oturmaya karar verdik . Birkaç dakika sonra ilk derse başladık . Botanik bölümünü okuyordum . Küçüklüğümden beri bitkileri sevmişimdir .Bu yüzden sevdiğim şeyi okumak istedim .

Derslerin sonuna gelmiştik . Okulun çıkışına doğru yürüyorduk .

– Okulun ilk günü sence nasıldı ?

– Güzeldi . Sence Abay ? 

“Benim içinde güzel geçti . ” Dedi Abay.  Birlikte yurda doğru yürüyorduk . Çantalarımızı bırakıp bir yerlere gitmeyi planlıyorduk. 

“Abay !”

Biri sesleniyordu .İkimizde olduğumuz yerde durduk . Abay arkasını döndü .

” Batu . “

Abay ‘ın yüzünde samimi bir gülümseme belirdi . Karşımızda kıvırcık saçlı, uzun boylu ,siyah gözlü ve biraz da kaslı biri duruyordu . 

“Nerelerdeydin ? ” 

” Asıl sen nerelerdeydin Batu ? Lise son sınıfta kimseye söylemeden okul değiştirmekte ne demek oluyor ? ” 

Batu kafasını eğdi ve derin bir nefes aldı . 

” Durum bildiğin gibi değil Abay. Dedem öldükten sonra Babaannem yalnız kaldı . O küçüklüğünden beri memleketinden ayrılmadığı için onu bu büyük şehire getirmenin doğru olmayacağını düşündük . Bu yüzden bir süreliğine memlekete döndük . Lise son sınıfı orada bitirdim . Ve tercihimi buradan yana kullandım . Ailem ise hala memlekette. ” 

Batu ‘nun haline üzülmüştüm. ” Başınız sağolsun. ” Dedi Abay. Onun da üzüldüğü belliydi . ” Sağol .” Dedi Batu . Ben de “Başınız sağolsun.” Dedim . Sanırım Batu burada olduğumu yeni fark ediyordu . 

“Sağol . Bu arada Ben Batuhan ama bana kısaca Batu derler . ” Diyerek elini uzattı . Yüzümde tebessüm ile karşılık verdim.

“Ben de Kayla Binna. Kısaca Kayla diyebilirsin . ” Diyerek elini sıktım. 

” Binna ne demek ilk defa duyuyorum . Sanırım buralı değilsin .” 

” Evet ben melezim . Babam Türk annem Güney Koreli . Binna ise korece de parlamak anlamına geliyor . ” dedim . 

” Hm … Anlamı güzelmiş. Tanıştığıma memnun oldum. ” Dedi . “Bende .” Dedim . Abay araya girdi . 

” Batu burada okuyorsun dimi ? ” 

” Evet ” dedi . ” Botanik bilimi okuyo- rum .” Dedi.” Aa tesadüfe bak . Ben de bu bölümü okuyorum . Ama bugün seni derslikte göremedim . ” Dedi Abay . Evet, doğru söylüyordu Batu derslikte yoktu . 

” Evet . Yoktum . Çünkü memleketten daha bugün döndüm . İlk günü kaçırdım.” Dedi.Aralarında birkaç konu daha açıldı . Ben de sohbete dahil oluyordum . Bu konular konuşulurken köşedeki banklardan birine oturmuştuk. Batu iyi birine benziyordu .Yeni tanımama rağmen samimi biriydi . Yaklaşık yarım saat sonra vedalaşıp yollarımızı ayırdık . 

Yurda döndükten hemen sonra ailem aradı . Görüntülü bir konuşma yaptık . Yarım saat geçtikten sonra görüntülü konuşma sona erdi . Duş aldım . Biraz telefonla uğraştım . Biraz da Abay ile sohbet ettik ve uyuduk . 

                           * * * 

  Sabah alarm sesiyle irkildim .Ne zamandan beri çalıyordu bu ? Abay 

“Kapatın şunu !” Diye mırıldanıyordu . Gözlerimi zor açtım. Ve kalktığımda gördüğüm manzara karşısında kahkahalarımı tutamadım. 

Okula yeni başlamış yedi yaşındaki çocukları andırıyordu . Abay çalan alarmı uykulu gözleriyle alıp duvara doğru fırlattı .” İşte şimdi huzur .” Diyerek tekrar uyudu .Yüzünde bir gülümseme belirdi . Sanırım yurtta olduğunu unutmuştu . Alarmın niye çaldığını unutmuştu . Olabilir miydi ? 

Onu uyandırmak için ona doğru ilerledim. Ama beni de duvara fırlatmasından korkmuyor değildim. 

“Abay uyan .Abay ” diyerek onu olduğu yerde sallamaya başladım . Umrunda değil gibiydi . ” Anneanne bırak artık beni uyumak istiyorum . ” Ailesiyle yaşamıyor muydu ? Yani anne ve babası ile ? 

“Abay .”

“Abay .”

Nedense ilk günkü gibi değildi bugün . Yüzü düştü .Birden sayıklamaya başladı . “Anneanne boşuna adımı sayıklama . Onların gelmesini istiyorum .” Dedi . Kimlerden bahsediyordu ? 

“Abay .Benim Kayla .” Diyerek onu dürttüm . ” Yine geç kalıyoruz . Uyan .” Dediğimde gözlerini yavaşça açtı. Afallamış gözüküyordu . Birkaç kere gözlerini kırptı.Sonra kendini toparlayıp ayağa kalktı . Hazırlanmaya başlamıştı . 

“Günaydın.” Dedim . Sitemli ses tonumu anlamıştı . ” Ah pardon dalmışım. Günaydın.” Üzgün olduğu ses tonundan belli oluyordu . ” İyi misin ? ” Sanırım bu soruyu beklemiyordu. Yüzüne sahte bir gülümseme takındı .” İyiyim . ” Diyerek yanıtladı . Ama davranışları yalan olduğunu haykırmaya yetiyordu . Fazla sorgulamamam gerektiğini farkedip aceleyle hazırlandım . 

  Yine Abay’ ı kapının önünde buldum. Nasıl bu kadar hızlı hazırlanabiliyordu . Şokumu gizlemeye çalışarak ayakkabılarımı giymeye başladım. 

İkimiz de hazır olduktan sonra yurttan çıkış yaptık . 

Biraz yürüdükten sonra kolumdaki saatte baktım ve dersin başlamasından neredeyse beş dakika geçmişti . Abay önümde olduğu için bağırmak zorunda kaldım. Abay’a bakıp ” Geç kaldık !” Diyerek saati gösterdim . “Öyleyse koş !” diyerek koşmaya başlayan Abay’a bir süre baktıktan sonra elimden geleni kadar hızlı koşmaya başladım . Öyle koşuyordum ki önümü görememeye başladım . Sanırım Abay epey uzaklaşmaya başlamıştı .Biraz daha koştuktan sonra sert bir bedene çarpıp geriye doğru sendeledim ve kendimi tutamadan düştüm . 

Önümdeki beden her kime aitse sadece bir adım geriye gitmişti . Acıyla dirseğimi ovalamaya başladım . Neye uğradığımı şaşırmıştım. 

Önüme baktığım da ilk başta bir çift spor ayakkabı ile karşılaştım. sonra da başımı ayakkabının sahibini görmek için yavaşça yukarı doğru kaldırdım . Kot bir pantolon ve siyah bir tişört giymişti. Tişörtü kaslarını saklayamamıştı . Kollarındaki yara izleri yaşanmışlık- larının göstergesiydi . Sanki kas geliştirmesi kendini koruma mecburiyetinden dolayı gibiydi . 

Sonra biraz daha başımı kaldırdım ve sonunda bana çarpan kişiyi gördüm . Mavi gözleri gökyüzünü anımsatacak tondaydı .Sarı saçları güneş gibi gözlerimi almıştı . Kollarına karşın yüzü pürüzsüzdü. Sadece kaşında bir çizik yarası vardı ama ona yakışıyordu.Ona uzun bakmış olmalıydım ki kaşları yukarı kalkmıştı .Ne yapıyordum ben ? 

Hemen kafamı çevirip bakışlarımı bahçede gezindi. ” İyi misin ? ” Sesin sahibine döndüğümde çarptığım kişiydi . Elini uzatmıştı . Hala yerde oturduğu-

mun o zaman farkına vardım . Uzattığı eline bir süre baktım ve yerden destek alarak kendim kalktım . 

“Seni görmedim . Sen iyi misin ? ” 

” Ben iyiyim .Ama sen iyi gözükmüyor- sun. ” Kolumu yavaşça kendine çekti ve dirseğimi bakmak için biraz çevirdi . Dirseğimden bir damla kan yere damladı. Yerdeki kana bir süre baktım . Ve okula gitmem gerektiğini hatırladım . ” Okula geç kaldım . ” Diyerek kolumu ondan kurtardım. Hiçbir şey demesine izin vermeden hızlı adımlarla oradan ayrıldım. Kolum hala acıyordu ama umrumda değildi . 

Kısa sürede okula vardım . Ve hemen saatime baktım dersin başlamasından on beş dakika geçmişti . Elimi alnıma hafifçe vurdum . Ve içeri girdim . Öğretmen tahtada bir şeyler anlatıyordu . Ve dersi bölmemden hoşnut olmadığı öfkeli gözleri anlatıyordu . 

” Geç kaldığım için özür dilerim . ” Diyerek yerime geçtim.Abay neler olduğunu soran gözlerle bana bakıyordu . ” Seni arkamda biliyordum. Okula geç kalınca etrafıma bakmadan hemen koştum. Kapıyı çalıp içeri girince seni arkamda göremedim ve endişelen- dim ama hızlı koştuğumu düşünerek Birkaç dakikaya gelirsin diye düşünmüştüm . Seni yalnız bıraktığım için üzgünüm . ” Kafamı anlayışla aşağı yukarı salladım . ” Sorun değil .” Derken dirseğimin acısını yine hissettim ve inledim . 

Abay endişeyle dirseğimi tutan elimi yavaşça çekti ve yaramı gördü. Gözlerinden üzüldüğünü anlayabiliyor- dum. ” Neyse ki derin değil.” Diyerek çantasından bir mendil uzattı. Alıp dirseğime bastırdım . Birkaç dakika geçtikten sonra kapı tekrar tıklatıldı. Kimin geldiğine bakmak için başımı kapıya doğru çevirmiştim ki gelen kişi beni şaşırtmıştı . Koşarken çarptığım kişiydi . Beni farketmemiş gibi gözüküyordu . Ama o dün sınıfta yoktu . Ya da Abay ile sohbet ederken etrafa dikkat etmemiştim .” Geç kaldığım için üzgünüm.” diyerek yerine geçti. 

Abay ‘ ı dürterek ” Bu çocuğu dün sınıfta gördün mü ?” Diye sordum . 

Bana sırıttı. “Evet . Yeni mi görüyorsun?” Dediğinde başımı iki yana salladım . 

” Görmüş oldun . ” Dedi imalı imalı . 

Ders bitti . Ben ve Abay eşyalarımızı alıp sınıftan çıktık . Okulun çıkışına doğru gidiyorduk ki bir el beni kolumdan hafifçe çekti . Çarptığım çocuktu. Ben şaşkındım. O ise tepkisizdi . Ona ne yapacağını sorar gibi baktım . Tek kaşım havaya kalkmış bekliyordum . Elini cebine attı . Ve bir yara bandı çıkardı . Hafifçe kolumu çevirdi . Yavaşça yara bandını kurumuş açık yarama yapıştırdı . Sonra yine hafifçe kolumu bıraktı .

  Gözlerimin içine bakmaya başladı.  “Okula geç kaldığın için ne diyeceğimi dinlemeden hemen koştun. Dirseğinden yere birkaç damla aktığını farkettim. Ben de yara bandına ihtiyacın olacağını düşündüm . ” Dedi. Ona gülümseyerek 

“Teşekkür ederim . ” Dedim . Rica ettiğini belirtmek için başını bir kere aşağı yukarı salladı. Elimi uzatarak ” Bu arada ben Kayla Binna. Kısaca Kayla diyebilirsin . ” Dedim . Mavi gözlerine bakarak tepkisini ölçmek istedim ama kendini hiç ele vermiyordu. Duygularını saklamakta iyi gibi gözüküyordu . “Eren .” Diyerek elimi sıktı. 

” Memnun oldum Eren .” Dedim . 

“Bende .” Diyerek karşılık verdi. 

O sıra da arkadan Batu ‘nun bize doğru geldiğini gördüm.Abay’a ve bana selam verdi . Sonra Eren ‘i gördü ve gülümseyerek ” Tanıştın mı onlarla kuzen ? ” Diye sordu . 

İlk bölümü nasıl buldunuz? Çok  heyecanlıyım. Yorumlarınızı çok merak ediyorum . Bana destek olmak için ve tabiki bölümü beğendiyseniz lütfen oylarınızı kullanın . Sizin için düzenli bölüm atmaya dikkat edeceğim . Şimdiden oylarınız ve yorumlarınız için teşekkürler ?. Bu benim ikinci kitabım olacak isterseniz diğer kitabım olan Hayat Işığım’ a da göz atabilirsiniz.Bir sonraki bölümde görüşmek üzere. 

Tags:

Paylaş
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

© 2023 Yazokur. Sizin için sevgiyle hazırlandı. MacroTurk

İletişim

Sizlere daha iyi hizmet edebilmek için bize mail gönderebilirsiniz.

Gönderiliyor
error: İçerik Korumalı

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account